• recep tayyip erdoğan ın iç ve dış siyaseti

  5.
  gittiği her yerden ya bir şeyler alıp ya doğrudan bağış yapıp iç siyasette "bakın, ben dünya lideriyim" diyen boş beleşin içler acısı durumu. takipçileri de maldır, bunları yedikleri için.

  o değil de papa'yla poz vermek için toplam nüfusu 451 olan vatikan'a 3500 korumayla gitmesi ve bir de üstüne örtülü ödenek'ten 5 milyon avro bağış yapmasına ne diyorsunuz mallar? hani hilal ve haçın savaşı? hani islam'ın bayraktarlığı?
  4 -1 ... sadaeke
 • lehçe

  42.
  lehler nasıl ki ülkelerine hem polska hem lehya derler. biz zamanında leh'i kabûl etmişiz. macarlar, litvanlar ve ermeniler de leh adını tercih etmişler. sonrasında biz devletin adını, dünyanın genelinde olduğu gibi polonya olarak değiştirmişiz ama milletin ve dilin adı değişmemiş.

  (bkz: derdini sikeyim butonu)
  1 ... sadaeke
 • the good doctor

  2.
  güney kore'de good doctor adıyla yayınlanan, daniel dae kim tarafından abd'ye taşınan dizi.

  konumuz savant syndrome'lu otistik* genç bir doktorun cerrah olmaya çalışması üzerine kurulu.

  dizisine ne gerek vardır arkadaş, bütün doktorlar zaten otistik eğilimler göstermiyor mu sanki.
  1 -1 ... sadaeke
 • inanç

  132.
  eylem söylem birliği olmayan kişilere karşı duyulmaması gereken duygu.

  bir insan düşünün; sürekli size güzel sözler veriyor, umutlu düşler vaâd ediyor ama eyleme gelince tıs. bu insana inanmak için ne gibi bir nedeniniz olabilir? kişinin kendine inandırması gerekir. inandırmanın yolu da eylem söylem birliğidir ki yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır dediğinde ona güvenin.

  (bkz: söylem ve eylem tutarsızlığı)
  1 ... sadaeke
 • hdp ye oy veren adamın şerefi

  16.
  malum şahsın götünün kıllarınınki kadardır. ne eksik, ne fazla.
  4 -3 ... sadaeke
 • sizi anlatan şarkı

  38.
  beni anlatacaksa demet sağıroğlu - mandalina
  https://www.youtube.com/watch?v=BDa4AiA6F3M+

  yok, hayatımı anlatacaksa ayhan yener - hep kahır
  https://video.uludagsozluk.com/v/beşiktaş-32561/

  1 ... sadaeke
 • ispanyolca mı almanca mı

  14.
  niyete göre yanıtı değişecek soru.

  amaç avrupa birliği'ne kapağı atmaksa almanca'dan öte köy yok. yok, niyet tüm dünyayı gezip görmek, hatta yaşamaksa ingilizce'den sonra en iyi dil ispanyolca'dır.
  3 ... sadaeke
 • askerlik yapmak istemeyenlere vicdani ret hakkı

  14.
  lan ne gerek var; askeri hastanelerin kapatılmasıyla birlikte isteyen istediği hastaneden çürük raporu alıyor zaten. bu ülkede son üç yılda 150 binden fazla kişi çürük raporu aldı gençler.

  ha biz zamanında, bedelli yapabilecekken, adam gibi gidip yaptık.
  12 -1 ... sadaeke
 • mavi

  411.
  canlılarda en az görülen renklerin başında gelir. omurgalı canlılar arasında mavi pigment üretebilen yoktur. bilinen canlılar arasında ise çok küçük bir azınlık mavi pigment üretebilir. bizim mavi gördüğümüz hayvanlar da buna dahildir. bu hayvanlar yapısal değişikliklerle mavi görünmeyi başarabilmişlerdir. yani tüylerinde v.s. öyle bir yapı vardır ki renklerden yalnızca mavi yansımaktadır. diğer renkler ise solup gitmektedir. buna mavi göz de dahildir. mavi göz aslında mavi değildir. kromanın yapısından dolayı mavi görünmektedir ve ortamdaki ışık yoğunluğuna göre de renk değiştirmektedir.
  4 ... sadaeke
 • erkeklerin zeki kadın sevmemesi

  151.
  kendi zekâlarının farkında olan mallar kadınları da kendileri gibi isterler.
  2 -1 ... sadaeke
 • kanal istanbul

  579.
  kiel kanalı'nın yapılma hikâyesini bilir misiniz? baltık denizi'ni atlas okyanusu'na bağlayan ve her iki kıyısı** da o dönem danimarka'nın kontrolünde olan sund boğazı... Bu boğazdan tam dört yüzyıl boyunca geçişlerden ücret almıştır danimarka. öyle ki bir ara danimarka bütçesinin üçte ikisi sund boğazı'nı geçen gemilerden alınan vergilerden oluşuyordu. üstelik danimarka her an geçişleri durdurabiliyordu; genelde de hava koşullarını bahane ederek.

  durum böyle olunca almanya sonunda kiel kanalı projesine girişti. projenin nedeni basitti: almanya'nın baltık denizi'ndeki önemli liman kentlerini *** rahat rahat atlas okyanusuna bağlamak.

  ancak proje ilan edilir edilmez Danimarka, tam dört yüzyıldır fahiş ücretler aldığı sund boğazı'nı ücretsiz yaptı. tabii almanya yemedi bunu. proje aynı hızla devam etti.

  bunu niye anlattım şimdi? su kanalları bir şeylere hizmet eder. hele ki böyle taşımacılıkta kullanılan su yollarındaki kanallar stratejik önem arz ederler. panama kanalı, kiel kanalı, süveyş kanalı... tamamı jeostratejik anlamda çok önemlidir. bu yüzden de bu kanalların çok azı, bulundukları ülkenin tam kontrolündedir. örneğin panama kanalı panama'da bulunmasına karşın baştan sona abd kontrolündedir. süveyş kanalı ise ancak 1956'da devletleştirilebilmiştir.

  hâl böyleyken hâl-i hazırda dünyanın en önemli su yollarından biri olan istanbul boğazı'nın dibine, ülke bütçesi kadar para döküp de kanal kurmak nedendir? istanbul boğazı düşman işgâlinde ya da yabancı bir devlet kontrolünde mi? hayır! mondros antlaşması ile istanbul boğazı da çanakkale boğazı da türkiye cumhuriyeti'nin tam hükümranlığındadır.

  nedenini söyleyeyim: rte her zamanki gibi devlet bütçesini, millete değil çevresindeki bir avuç yalakanın zenginliğine zenginlik katmak ve dahası karadeniz'deki türk egemenliğini zayıflatmak için kullanıyorr. küresel efendilerine yaranmak, onlara "tayyip erdoğan'ı deliğe süpürmeyin kullanın" demek için bu haltı yiyor. bu sayede ülkede estirdiği teröre göz yumulmasına devam edilmesini sağlamaya çalışıyor. ve korkarım ki bunu da yap işlet devret yöntemi ile yaparak, tıpkı süveyş kanalı şirketi gibi, ülkenin ortasında türkiye cumhuriyeti'nden bağımsız bir organizasyon yaratacak.
  5 ... sadaeke
 • dolores o riordan

  146.
  https://video.uludagsozluk.com/v/ilk-dinleyişte-aşık-olunan-şarkılar-73767/  (bkz: ağlamıyorum gözüme toz kaçtı)
  7 ... sadaeke
 • sesine aşık olunası kadınlar

  25.
  (bkz: adele)
  (bkz: haley reinhart)
  (bkz: jo lawry)
  ... sadaeke
 • ankara

  9272.
  bundan 5 saât önce bulunduğum kentti ki gene ayrıldık. her ne kadar istediğimi alamadan dönsem bile döneceğim, istediğimi alacağım ve başarılı olacağım.
  2 ... sadaeke
 • mercidabık savaşı

  22.
  bugünlerde adını sıklıkla duyduğumuz azez'in az doğusunda kalan dabık yakınlarındaki çayırda 24 ağustos 1515'te yapılan, bu nedenle adı dabık çayırı anlamına gelen mercidabık kalan meydan savaşı.

  sonucu dawla al turkiyya için yıkım olmuştur. 1,5 yıl sonra sina çölü geçilmiş, ardından da ridaniye savaşı ile dawla al turkiyya tarihin tozlu sayfalarına karışmıştır.

  24 ocak 1517'de yavuz sultan selim kahire'ye girmiştir. orada halifelik için mollalarla yaptığı anlaşma ile osmanlı imparatorluğu'nun tabutuna ilk çiviyi de çakmıştır.
  2 ... sadaeke
 • senaryosu en sağlam türk dizisi

  83.
  hâlen yayında olansa savaşçı'dır bu anketin yanıtı. evet, ara ara saçmalıyor ama her hafta 2,5 saât dizi olunca bu kaçınılmaz oluyor.

  bitmiş dizileri de sayıyorsak süper baba ve behzat ç'den ötesi yalan.
  1 -10 ... sadaeke
 • nasıl bir hayat yaşamak istiyorsunuz anketi

  7.
  motosiklet üstünde dünyayı dolaşarak diye yanıtlayabileceğim anket.
  2 ... sadaeke
 • türkiye işgal altında olsa neler yaşarız

  44.
  ülkenin demografik yapıırak ve suriye'den getirilen arap ve kürtlerle değiştiriliyor. genel vali'nin istediğinin aynısını söylemeyen herkes terörist ve vatan haini ilân ediliyor. vatandaş da devlet de özel sektör de sürekli olarak daha da borçlandırılıyor. türk adı yasaklanıyor. toplama kampları kuruluyor.

  bundan âlâ işgâl mi olur lan!
  4 -1 ... sadaeke
 • şehit çocuklarına zorunlu askerliğin kaldırılması

  2.
  şehitlerin kardeşlerine zaten zorunlu askerlik yoktu. bildiğim kadarıyla çocukları için de geçerliydi bu durum. şehitlerin birinci derece akrabaları askerlik yapmak için ısrar etmesi gereken kimselerdir.

  bunun için khk çıkartılıyorsa %1500 "15 temmuz şehitler hedesi" muhabbeti içindir.
  3 ... sadaeke
 • fatih terim

  6401.
  (bkz: geldi gene)

  durmasın aydın özbek bir kazık daha attı koca camiaya.
  1 ... sadaeke
 • yeni şeyler getiriyorum