• kanal istanbul

  588.
  kiel kanalı'nın yapılma hikâyesini bilir misiniz? baltık denizi'ni atlas okyanusu'na bağlayan ve her iki kıyısı** da o dönem danimarka'nın kontrolünde olan sund boğazı... Bu boğazdan tam dört yüzyıl boyunca geçişlerden ücret almıştır danimarka. öyle ki bir ara danimarka bütçesinin üçte ikisi sund boğazı'nı geçen gemilerden alınan vergilerden oluşuyordu. üstelik danimarka her an geçişleri durdurabiliyordu; genelde de hava koşullarını bahane ederek.

  durum böyle olunca almanya sonunda kiel kanalı projesine girişti. projenin nedeni basitti: almanya'nın baltık denizi'ndeki önemli liman kentlerini *** rahat rahat atlas okyanusuna bağlamak.

  ancak proje ilan edilir edilmez Danimarka, tam dört yüzyıldır fahiş ücretler aldığı sund boğazı'nı ücretsiz yaptı. tabii almanya yemedi bunu. proje aynı hızla devam etti.

  bunu niye anlattım şimdi? su kanalları bir şeylere hizmet eder. hele ki böyle taşımacılıkta kullanılan su yollarındaki kanallar stratejik önem arz ederler. panama kanalı, kiel kanalı, süveyş kanalı... tamamı jeostratejik anlamda çok önemlidir. bu yüzden de bu kanalların çok azı, bulundukları ülkenin tam kontrolündedir. örneğin panama kanalı panama'da bulunmasına karşın baştan sona abd kontrolündedir. süveyş kanalı ise ancak 1956'da devletleştirilebilmiştir.

  hâl böyleyken hâl-i hazırda dünyanın en önemli su yollarından biri olan istanbul boğazı'nın dibine, ülke bütçesi kadar para döküp de kanal kurmak nedendir? istanbul boğazı düşman işgâlinde ya da yabancı bir devlet kontrolünde mi? hayır! mondros antlaşması ile istanbul boğazı da çanakkale boğazı da türkiye cumhuriyeti'nin tam hükümranlığındadır.

  nedenini söyleyeyim: rte her zamanki gibi devlet bütçesini, millete değil çevresindeki bir avuç yalakanın zenginliğine zenginlik katmak ve dahası karadeniz'deki türk egemenliğini zayıflatmak için kullanıyorr. küresel efendilerine yaranmak, onlara "tayyip erdoğan'ı deliğe süpürmeyin kullanın" demek için bu haltı yiyor. bu sayede ülkede estirdiği teröre göz yumulmasına devam edilmesini sağlamaya çalışıyor. ve korkarım ki bunu da yap işlet devret yöntemi ile yaparak, tıpkı süveyş kanalı şirketi gibi, ülkenin ortasında türkiye cumhuriyeti'nden bağımsız bir organizasyon yaratacak.
  5 ... sadaeke
 • dolores o riordan

  153.
  https://video.uludagsozluk.com/v/ilk-dinleyişte-aşık-olunan-şarkılar-73767/  (bkz: ağlamıyorum gözüme toz kaçtı)
  7 ... sadaeke
 • sesine aşık olunası kadınlar

  31.
  (bkz: adele)
  (bkz: haley reinhart)
  (bkz: jo lawry)
  ... sadaeke
 • ankara

  9554.
  bundan 5 saât önce bulunduğum kentti ki gene ayrıldık. her ne kadar istediğimi alamadan dönsem bile döneceğim, istediğimi alacağım ve başarılı olacağım.
  2 ... sadaeke
 • mercidabık savaşı

  23.
  bugünlerde adını sıklıkla duyduğumuz azez'in az doğusunda kalan dabık yakınlarındaki çayırda 24 ağustos 1515'te yapılan, bu nedenle adı dabık çayırı anlamına gelen mercidabık kalan meydan savaşı.

  sonucu dawla al turkiyya için yıkım olmuştur. 1,5 yıl sonra sina çölü geçilmiş, ardından da ridaniye savaşı ile dawla al turkiyya tarihin tozlu sayfalarına karışmıştır.

  24 ocak 1517'de yavuz sultan selim kahire'ye girmiştir. orada halifelik için mollalarla yaptığı anlaşma ile osmanlı imparatorluğu'nun tabutuna ilk çiviyi de çakmıştır.
  2 ... sadaeke
 • senaryosu en sağlam türk dizisi

  92.
  hâlen yayında olansa savaşçı'dır bu anketin yanıtı. evet, ara ara saçmalıyor ama her hafta 2,5 saât dizi olunca bu kaçınılmaz oluyor.

  bitmiş dizileri de sayıyorsak süper baba ve behzat ç'den ötesi yalan.
  1 -10 ... sadaeke
 • nasıl bir hayat yaşamak istiyorsunuz anketi

  7.
  motosiklet üstünde dünyayı dolaşarak diye yanıtlayabileceğim anket.
  2 ... sadaeke
 • türkiye işgal altında olsa neler yaşarız

  50.
  ülkenin demografik yapıırak ve suriye'den getirilen arap ve kürtlerle değiştiriliyor. genel vali'nin istediğinin aynısını söylemeyen herkes terörist ve vatan haini ilân ediliyor. vatandaş da devlet de özel sektör de sürekli olarak daha da borçlandırılıyor. türk adı yasaklanıyor. toplama kampları kuruluyor.

  bundan âlâ işgâl mi olur lan!
  4 -1 ... sadaeke
 • şehit çocuklarına zorunlu askerliğin kaldırılması

  3.
  şehitlerin kardeşlerine zaten zorunlu askerlik yoktu. bildiğim kadarıyla çocukları için de geçerliydi bu durum. şehitlerin birinci derece akrabaları askerlik yapmak için ısrar etmesi gereken kimselerdir.

  bunun için khk çıkartılıyorsa %1500 "15 temmuz şehitler hedesi" muhabbeti içindir.
  3 ... sadaeke
 • fatih terim

  6508.
  (bkz: geldi gene)

  durmasın aydın özbek bir kazık daha attı koca camiaya.
  1 ... sadaeke
 • momentus

  6.
  diesel big chief modeli: momentus

  momentus sport master: momentus
  2 ... sadaeke
 • u boat

  13.
  dünyanın en saçma işini yaparak erkek saâtlerinin düğmelerini kadranın soluna yerleştiren saât üreticisi. ha bir de bütün saâtleri mataraya benziyor.
  ... sadaeke
 • 470 000 bin liram var ne yapmalıyım

  46.
  zafer çağlayan'a kol saati ya da türgev'e bina hediye edin; sonra seyreyleyin ne kamu ihaleleri kazanıyorsunuz. duble yol müteahhiti olursunuz lan!
  3 ... sadaeke
 • üniversitenin en güzel kalçası onda

  17.
  lan bir siktirin gidin, taciroğlu tulum peyniri gibi o ne öyle! popüler kültürü oldum olası sevmedim ama son yirmi yıldaki zencileşen popüler kültür hepten midemi bulandırıyor.
  1 ... sadaeke
 • gay related immune deficiency

  1.
  aids'in eski adı. aids'in ilk zamanlar abd'de yalnızca eşcinsellerde görülmesi nedeniyle haziran 1980'de bu ad verilmiştir.
  1 ... sadaeke
 • grid

  13.
  (bkz: gay related immune deficiency)
  ... sadaeke
 • alp dağları

  33.
  her biker'ın ömründe en az bir kez güzelce bir dolaşması gereken dağlar. doğası, yolları ile biker milletinin gözde mekânı.

  otomobille giderken çileye dönüşen o daracık yollar motosiklet üzerinde tam bir keyif. düşünsenize, dört tekerli araçların nadiren, iki tekerlilerin ise sürekli göründüğü yolları.
  ... sadaeke
 • yazarların en çok gitmek istediği 3 ülke

  91.
  (bkz: japonya)
  (bkz: irlanda)
  (bkz: alpler)*
  ... sadaeke
 • latin kızları vs türk kızları

  2.
  biri kezbandır, diğeri arkadaş canlısı.
  2 -7 ... sadaeke
 • çomar diye aşağılanan halk

  10.
  yoktur. çomar denenler halkın arasına karışmış kanserli hücrelerdir.
  7 -1 ... sadaeke
 • yeni şeyler getiriyorum